Starve Acre (2023)
Anglia, lata ’70 XX wieku. Archeolog Richard Wiloughby za namową żony i w trosce o zdrowie swojego jedynaka Owena zamieszkują odziedziczony przez mężczyznę dom na wsi. Richard nie wiąże z tym miejscem najlepszych wspomnień, ale czego się nie robi dla dobra dziecka? Niestety astma okazuje się być nie jedynym problemem w funkcjonowaniu chłopca. Krwawy incydent na festynie sprawia, że para decyduje się na poradę specjalisty od zdrowia psychicznego. W głowie rodziców pojawia się nawet myśl, że to otoczenie spowodowało u chłopca atak agresji, a ściślej mówiąc ludyczne opowieści, spisane niegdyś przez ojca Richarda, które doszły do uszu chłopca.
„Starve acre” Brytyjczyka Daniela Kokotajlo został luźno zainspirowany powieścią Andrew Hurleya. Folk horror utrzymany w klimacie retro opowiada o losach trzyosobowej rodziny pozostawionej na pastwę pustkowia. Pustkowia pełnego zagadek, jak się okaże. Szczątki zwierzęcia, 'pogrzebane’ drzewo i zapiski starego przemocowca. Wybuch agresji chłopca, a wkrótce nie tylko jego. Do czego to zmierza? Jak zwykle z odpowiedzią śpieszą ludowe podania. Szkiełko i oko naszego naukowca bada czucie i wiarę przodków.
Film operuje formułą slow burn horroru. Pozornie niewiele się tu dzieje, ale jako w takich filmach bywa, pod powierzchnią aż kipi od stłumionych emocji. Żalu, gniewu, strachu. Kreacje aktorskie są uszyte na miarę, dobór zupełnie nie przypadkowy i wymierzony w punkt. Grozowych elementów mamy tu aż nadto natomiast serwowane są subtelnie, bez fanfar. Twórcy bardzo zależało na klimacie retro swojego filmu, więc poczynił w tym celu stosowne akrobacje łącząc nowoczesne techniki z tymi używanymi w filmach z lat ’70. Do tego dochodzą jeszcze fragmenty kręcone poklatkowo (te z królikiem). Efekt wizualny jest bardzo dobry.
Nie mam pewności czy obraz przypadnie do gustu wszystkim, ale swoich zwolenników powinien znaleźć. Jednego już ma – mnie.
Moja ocena:
Straszność: 1
Fabuła:7
Klimat:8
Napięcie: 6
Zabawa: 6
Zaskoczenie:6
Walory techniczne:8
Aktorstwo:8
Oryginalność:7
To coś:7
64/100
W skali brutalności: 1/10
Dodaj komentarz